İBB Milyonluk İhaleyi Albayrak Grubuna Verdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), son olarak milyonlarca liralık bir araç kiralama ihalesini Albayrak Grubu’na bağlı Platform Turizm Taşımacılık Şirketi’ne verdi.

BirGün Gazetesinden İsmail Arı’nın haberine göre, Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, 7 Haziran’da düzenlenen ihale, 13 Haziran’da imzalanan sözleşmeyle resmileşti ve toplamda 626 milyon TL bedelle gerçekleştirildi. İhale, Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı 21/B maddesi kapsamında “pazarlık” usulüyle yapıldı.

KAMU KAYNAKLARINI KULLANARAK GENİŞLEDİ

Yeni Şafak gazetesinin de bağlı olduğu Albayrak Grubu, şirketlerinin geniş yelpazede kamu ihalelerinden iş almasıyla biliniyor. İnşaat projelerinden araç kiralama hizmetlerine, hatta çöp toplamadan sayaç okumaya kadar çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren grup, İBB gibi büyük belediyelerden de önemli ihaleleri kazanıyor.

Albayrak Holding’in, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İBB Başkanı olduğu dönemde büyük bir ivme kazandığı biliniyor. Şirket, o dönemden itibaren kamu kaynaklarını kullanarak genişledi ve pek çok farklı alanda iş yapmaya başladı. Albayrak Grubu, özelleştirme kapsamında satılan önemli fabrikaları da bünyesine katarak büyümesini sürdürdü.

ŞİRKETİN ORTAĞI DAHA ÖNCE GÖZALTINA ALINDI

Albayrak Kardeşler’in adı, İstanbul’un toplu taşıma araçlarında kullanılan Akbil’de yapılan usulsüzlük soruşturmaları sırasında gündeme gelmişti. O dönemde Organize Suçlar Şubesi, şirketin ortaklarından Ahmet Albayrak dahil olmak üzere birçok kişiyi gözaltına almış ve şirketin belgelerine el koymuştu.

İBB’nin son ihalesi, Albayrak Grubu’nun kamu ihalelerinden nasıl faydalandığını ve bu durumun kamuoyunda nasıl yankılandığını bir kez daha gündeme getirdi. İhale süreci ve sonuçları, şeffaflık ve rekabet ilkeleri açısından eleştirilere neden oldu ve tartışmaları beraberinde getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir