Ark Labs’dan Bitcoin Hamlesi: Yeni Ödeme Ağı Geliyor!

Ark Labs, Ark protokolüne dayalı yeni bir Bitcoin Katman-2 ödeme ağı geliştiriyor. Bu bağlamda Ark, daha basit bir self-custody Bitcoin Katman-2 çözümü sağlamayı amaçlıyor. Böylece, node’ları, ödeme kanallarını ve likiditeyi yönetmeye gerek kalmayacak.

Yeni bir Bitcoin Katman-2 ödeme ağı geliyor!

Ark Labs, Ark protokolüne dayalı yeni bir Bitcoin Katman-2 ödeme ağı geliştirecek bir şirket kurdu. Şirket, Bitcoin Blockchain inin üzerine inşa edilen ödeme kanallarının Katman-2 çözümü olan Lightning Network’ün daha hızlı, düşük maliyetli ödemeler yapılmasına yardımcı olduğunu, ancak kanalları ve likiditeyi yönetme ihtiyacının birçok kullanıcıyı saklama amaçlı Lightning cüzdanlarına yönlendirdiğini ve kolaylık sağlamak için fonları üzerinde kontrol ticareti yaptığını savunuyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Ark protokol, ilk olarak 2023 yılında hayata geçti. Protokol, Lightning Network ile birlikte çalışan bir Bitcoin Katman 2 ölçeklendirme çözümünü temsil ediyor. Ayrıca, self-custody özelliğini korurken daha basit bir kullanıcı deneyimini amaçlıyor. Ark Labs CEO’su Marco Argentieri, gelişmeye ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

Bitcoin ağında sözleşmeler etkinleştirilirse, Ark kullanıcıları için pek çok güzel optimizasyon sunabilir. Ancak beklemeye gerek yok. Ark bugün Bitcoin’de zaten mümkün. Ark Labs’ın piyasaya sürülmesiyle birlikte Ark’ı nihayet gerçeğe dönüştürüyoruz. Böylece kullanıcılar sorunsuz ve ölçeklenebilir işlemlerin avantajlarından hemen yararlanmaya başlayabilirler.

Ark protokolü nasıl çalışır?

Lightning Network‘ün aksine, kullanıcıların ödeme yapmak için ödeme kanallarını veya gelen/giden likiditeyi yönetmeleri gerekmiyor. Ekibe göre, kullanıcıların kendi node’larını kurmaları da gerekmiyor. Ark ödemeleri göndermeye ve almaya başlamak için yalnızca bir akıllı telefonda hafif bir cüzdan yeterli.

Ark, kullanıcıların Ark uyumlu cüzdanlar aracılığıyla bağlanabilecekleri bir Ark Hizmet Sağlayıcıları (ASP’ler) ağından oluşuyor. Ekip, bir ASP’nin, para yatırma işleminden sonra kullanıcıya “sanal işlemler” veren ve daha sonra aynı ASP’nin kullanıcıları arasında düşük maliyetle aktarılabilen, Lightning üzerinden farklı ASP’lerin kullanıcılarına gönderilebilen veya herhangi bir zamanda on-chain kullanılabilen güvenilir bir sunucu olduğunu söylüyor. Ayrıca ekip, şu açıklamayı yapıyor:

Kullanıcıların on-chain kullanabilmelerini sağlayarak, ASP’leri offline olsa bile fonlarının tam kontrolünde olduklarından emin olabilirler.

Bitcoin’in ölçeklendirmek için daha fazla alternatif!

Ark Labs’ı, Bitcoin yerli finansal hizmetler firması Vulpem Ventures’ın sağladığı bir hibe finanse ediyor. Ayrıca, deneyimli Bitcoin geliştiricilerinden oluşan bir ekip yönetiyor. Ark Labs, Ark protokolünün açık kaynaklı bir uygulamasının bakımına öncülük edecek. Ayrıca, artık herkesin bir ASP veya Ark özellikli cüzdan oluşturması için mevcut olacak. Ark Labs, halihazırda protokolü kullanan birkaç ticari hizmetin geliştirilmekte olduğunu söyledi. Ek olarak, ilk uygulamanın bu yıl içinde piyasaya sürülmesinin beklendiğini kaydetti. Swan Bitcoin CEO’su ve Ark Labs danışmanı Cory Klippsten, şu hususlara dikkat çekti:

Bitcoin’in ölçeklendirme için daha fazla alternatife ihtiyacı olduğu açık hale geliyor. Bitcoin hizmetlerimizi geliştirebilecek yeni teknolojileri her zaman takip ediyoruz ve Ark da listemizin en başında yer alıyor. Verimli para yatırma, çekme ve ödeme işlemleri için daha fazla seçenek sunmak üzere Ark’ı entegre etmenin yollarını bulmayı dört gözle bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir